SVĚTOVÝ POKER
14.06.2018 10:36
SVĚTOVÝ POKER
Skupina G7 se sešla tentokrát v Kanadě ke svému v poslední době spíše nepravidelnému jednání.
Včerejší The New York Times komentují událost jako schůzku G6+1. Díky novým clům, které zavedl U.S. president Donald Trump vůči EU, Kanadě a dalším zemím zůstává na tomto setkání americký president poněkud osamocený, málokdo se k němu hlásí. Ostatně on sám prohlásil, že chce odjet o den dřív, neboť chce připravovat setkání s korejským diktátorem Kim Čong-unem.
V současném zápase o budoucí charakter vládnutí na naší planetě Zemi má samozřejmě jednání "Géčka" nesporný význam, i když se poslední dobou často mění název dle počtu účastníků.
Z G8, jejíž členem bylo také Rusko zbylo po anexi Krymu G7 a nyní se již otevřeně hovoří o G6 bez USA.
Současné složení označují někteří účastníci a mediální komentátoři jako G6+1.
Je tedy na místě položit si otázku, zda taková G6 by měla ještě vůbec nějaký význam a vliv na světové dění, pokud by USA a Rusko zůstaly mimo.
Tyto velmoci si pak pochopitelně najdou rychle vazby na jiná uskupení ve světě, která je velmi ochotně přijmou mezi sebe.
Zajímavá informace na okraj:
ve státech s liberálně demokratickým zřízením žije necelých 5% světové populace.
Takže Géčko by se mělo zajímat a zejména starat nejen o světový business, ale také, a to dle mého názoru v 1. řadě o budoucí charakter demokratického zřízení států.
Jak píše pan profesor Václav Bělohradský, cituji: "považuji za nutnost bez paniky připustit, že volby jsou beznadějně zastaralá instituce, protože přestaly fungovat jako způsob ustavování legitimních vlád."
Profesor Oxfordské univerzity JanZielonka dodává: "Největším nebezpečím pro demokracii – možná smrtelným – je, že instituce pocházející z demokratických voleb nemohou uskutečnit své sliby. A to proto, že demokracie je především národní, ale ekonomické transakce jsou globální. Liberálové to přepískli,“.
Exemplárně to můžeme sledovat na naší současné vnitropolitické scéně, kdy tzv. "demokratický blok" jak se některé politické strany sami sebe nazývají zpochybňuje legitimitu vlády, ačkoli tyto politické subjekty dostaly podstatně méně hlasů, než hnutí Ano v čele s našim současným panem premiérem Andrejem Babišem. Některé z nich se dostaly do parlamentu s odřenými zády s výsledkem těsně atakujícím hranici 5 %.
Ovšem nejen u nás na národní úrovni, ale i na světové globální úrovni se hraje poker o ovládnutí světa, o další směrování světového vývoje.
Donald Trump sice říká, že prioritou jeho vlády je "America First" - Amerika na prvním místě, ale pod tímto heslem se skrývá jeho snaha řídit svět podle Ameriky a nikoli pouze hájit vnitřní záležitosti USA.
Americký president vidí pod pojmem americké zájmy ovládnutí celého světa.
Právě tomu by měla čelit světová uskupení ustavená a řízená demokratickým způsobem.
Z G7 se po včerejšku stalo G6, když Donald Trump ještě na palubě svého Air Force One zrušil svůj podpis pod závěrečným komuniké ze zasedání G7.
Žádný z hráčů světového pokeru však nedrží v ruce ani Full House, postupku nebo dokonce 4 esa.
Naše Evropská unie však díky stále ještě trvajícímu statutu nejsilnější ekonomiky světa má v ruce docela slušné karty.
Ovšem nejsilnější ekonomice světa neodpovídá personální vybavení managementu EU.
Je nezbytné nutné efektivně reformovat orgány EU tak, aby mohla adekvátně reagovat na rychlé rozhodování nejen amerického presidenta, ale i ostatních světových hráčů jako Čína, Rusko atd.